Silestone to jeden z najbardziej popularnych materiałów wykończeniowych XXI wieku. Jest to konglomerat kwarcowy, który w ponad dziewięćdziesięciu procentach składa się z naturalnego kwarcu, z dodatkiem spoiwa w postaci żywicy poliestrowej. Taki skład gwarantuje wyjątkową twardość oraz odporność na uderzenia mechaniczne, a jednocześnie pozwala tworzyć dowolne formy o powtarzalnych lub unikatowych wzorach.
Najczęściej wykonuje się z niego blaty kuchenne, łazienkowe i stolikowe, a także parapety i obudowy kominków. Coraz częściej znajduje zastosowanie także jako wykończenie podłogi lub okładzina ścienna. Silestone służy również do produkcji umywalek, zlewów, brodzików prysznicowych lub wysp kuchennych. Konglomerat tego typu nadaje się ponadto do stosowania na zewnątrz, ponieważ dobrze znosi działanie czynników atmosferycznych, jak promieniowanie UV, mróz, deszcz czy unoszący drobiny piasku wiatr. Panel kwarcowy to świetny budulec do stworzenia estetycznej i eleganckiej elewacji nowoczesnego budynku.
Jak już wspomnieliśmy, oferowany przez nas konglomerat kwarcowy Silestone to niezwykle wytrzymały materiał, który nie ulega łatwo wszelkiego rodzaju deformacjom, odkształceniom, zarysowaniom czy pęknięciom. Codzienne użytkowanie zgodne z przeznaczeniem z pewnością nie doprowadzi do powstawania widocznych śladów, a nawet przypadkowe uderzenia zazwyczaj nie będą miały zauważalnych skutków. Blaty oraz inne elementy wykończeniowe Silestone to ponadto jedyny materiał kwarcowy, który posiada ochronę antybakteryjną. To zasługa zawartych w konglomeracie jonów srebra, minimalizujących ryzyko mnożenia się bakterii. Dzięki temu materiał wprost idealnie nadaje się na blaty wyspowe i kuchenne, gdzie przygotowuje się żywność, w tym produkty, na których przed obróbką termiczną mogą znajdować się różne drobnoustroje. Ze względu na antybakteryjne właściwości, konglomerat świetnie sprawdzi się jako materiał wykończeniowy w miejscach publicznych, biurach i zakładach pracy. Przykładowo, wykonane z niego stoliki będą minimalizowały ryzyko zarażenia się w urzędzie czy placówce medycznej.
Produkty Silestone nie mają jednego określonego wyglądu. Zależy on od użytych rodzajów kwarcu oraz dodatków. W zależności od wykorzystanej mieszanki może zyskać bardzo różnorodną kolorystykę i teksturę. Jedną z najpopularniejszych odmian jest Blanco Zeus w kolorze od białego do lekkiej szarości, z niemal niewidoczną fakturą. Jeśli szukasz czegoś w zbliżonej barwie, ale mniej monotonnego, polecamy konglomerat Blanco Orion, Blanco Maple lub bardziej żółtawy Blanco Capri, wszystkie z wyraźnym, ciemniejszym wzorem. Jednolicie ciemnoszare blaty Silestone Cemento będą wspaniale się prezentować w nowocześnie zaaranżowanych kuchniach, zwłaszcza w połączeniu z jasną obudową mebli. Kwarcowy konglomerat może być także czarny, zarówno jednolicie – w odmianie Iconic Black – jak i zawierać jaśniejsze żyły, np. w przypadku Et Marquina, Jeśli szukasz czegoś wyjątkowego, zwróć uwagę na Rosso Monza w odcieniach barwy czerwonej.
Kwarc to jeden z najbardziej powszechnych minerałów, wchodzący w skład licznych skał magmowych, osadowych oraz metamorficznych. W związku z tym, oparty na nim konglomerat jest stosunkowo tani. Cena zależy jednak od wielu czynników, takich jak np. powierzchnia czy grubość danego elementu. Gotowy panel kwarcowy będzie w przeliczeniu na metry sześcienne kosztować mniej, niż wykonane na indywidualne zamówienie blaty stolików lub mebli kuchennych, które z kolei są tańsze od przestrzennych konstrukcji w rodzaju umywalek i zlewów. Jest to jednak niewątpliwie opłacalna inwestycja. Wykonane z konglomeratu Silestone blaty oraz inne elementy charakteryzuje wysoka trwałość, dzięki czemu mogą służyć przez dziesięciolecia, przez cały czas eksploatacji zachowując pierwotną funkcjonalność i wciąż zachwycając wyglądem. Kwarcowy Silestone to konglomerat na lata, przewyższający pod tym względem nawet wiele droższych materiałów, w tym kamieni naturalnych.